Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
26.03.2022

Zapraszamy na spotkanie i oprowadzanie po wystawie „Satyry kolejowe” z jej autorem – ks. Januszem Grygierem.


Ks. Janusz Grygier jest proboszczem parafii w Mostówce na terenie diecezji Warszawsko-Praskiej, a prywatnie miłośnikiem kolei i modelarstwa kolejowego. Makiety i dioramy kolejowe buduje w skali 1:87 (w wielkości H0). Zbiera także modele parowozów i wagonów kolei pruskich, bawarskich, saksońskich, wurttemberskich, badeńskich, niemieckich i polskich. Obecnie dysponuje makietą linii kolejowej jednotorowej o długości ok. 50 m. Swoje prace wystawia często na licznych imprezach modelarskich, targach kolejowych i muzeach.


Od 2004 r. powstaje cykl satyr kolejowych, na których ukazuje różne wydarzenia z życia kolei i wokół niej. Satyry kolejowe to niewielkie dioramy wielkości A3, A4, czy A5. Podróżując koleją i przyglądając się uważnie można dostrzec wiele ciekawych obrazków, które zostały przeniesione na dioramę. Tak przez okres 10 lat powstało prawie 70 dioram, które ciągle wzbudzają duże zainteresowanie. Większość satyr to rzeczywistość spotkana na kolei i przeniesiona na dioramę, często ukazująca absurdalne sytuacje z kolejowego życia.


Wystawę kolejowych satyr ks. Janusza Grygiera można zobaczyć na wystawie stałej w Stacji Muzeum do 29 kwietnia 2022 r.


Termin zwiedzania:

26 marca, godz. 11:00


Uczestnictwo w zwiedzaniu na podstawie biletu wstępu do muzeum.


Oprowadzanie po wystawie "Satyry kolejowe" z ks. Januszem Grygierem