29.07.2021
29 lipca (czwartek) o godz. 18:00 zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu wykładów poświęconych jubileuszowi 160 lat Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej.

Gościem spotkania będzie dr Ewa Małkowska-Bieniek, która przedstawi temat pt. „Podróże koleją Petersburską głów koronowanych i zwierzchników państw na podstawie prasy i pamiętników". Opowie o podróżach Koleją Petersburską takich osobistości, jak: car Mikołaj I Romanow, który uroczyście otwarał pierwszy odcinek Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej - Petersburg-Gatczyna, car Aleksander II Romanow inaugurujący otwarcie połączenia z Dyneburga do Petersburga, car Aleksander III Romanow, który Koleją Petersburską podróżował na polowania, król Afganistanu Amanullah, naczelnik Estonii Otto Strandman i wielu innych. Wspomni także Józefa Piłsudskiego, którego serce w 1935 roku przetransportowano Koleją Petersburską na cmentarz na wileńskiej Rossie.

Ewa Małkowska-Bieniek jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i studiów podyplomowych w zakresie public relations zorganizowanych przez Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Instytut Filozofii i Socjologii PAN. Interesują ją przenikanie kultur i tradycji. Zawodowo działa jako kurator wystaw. Współtworzyła Wystawę Stałą w Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin i stałą ekspozycję „Afrykańskie Wyprawy, Azjatyckie Drogi” w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Przygotowała „Warszawa, Warsze” - pierwszą wystawę czasową w muzeum Polin, na której odwoływała się do tradycyjnej wielokulturowości stolicy.
Napisała scenariusz do filmu „Mój 1968” (reż. B. Bart Orlicki) oraz do słuchowiska pt. „Gdy powstawało warszawskie getto” (reż. P. Passini). Publikuje teksty naukowe i popularnonaukowe. W 2019 roku wydała powieść pt. "Wspólnicy i rywale. Koleje życia Kronenbergów i Blochów".

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Fot. Wizyta cesarza rosyjskiego Mikołaja II Romanowa w Warszawie. Rok 1897. Wizytacja budowy soboru św. Aleksandra Newskiego na pl. Saskim. Źródło: www.fotopolska.eu
• 24 czerwca 2021 - Waldemar Matejak „Wspomnienia z obchodów Jubileuszu 150-lecia przejazdu pierwszego pociągu Kolei Petersbursko-Warszawskiej przez stację Tłuszcz, zorganizowanego przez społeczność miasta Tłuszcz"
• 29 lipca 2021 - dr Ewa Małkowska-Bieniek „Podróże koleją Petersburską głów koronowanych i zwierzchników państw na podstawie prasy i pamiętników"
• 26 sierpnia 2021 - dr Dawid Keller „Kolejarze Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej - szkic do dziejów grupy zawodowej"
• 30 września 2021 - dr Robert Gawkowski „Sportowe organizacje pracowników Kolei Petersburskiej w II RP"
• 28 października 2021 - dr hab. Andrzej Pieczewski „Stosunek carów Rosji do kolei żelaznych - konsekwencje dla ziem polskich"
• 25 listopada 2021 - Jerzy Majewski „Użytkownicy Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej"

Cykl wykładów w ramach jubileuszu 160 lat Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej jest organizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz”.
Plakat wykładów z okazji jubileuszu 160 lat Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej

Biblioteka Stacji Muzeum w Warszawie, ul. Towarowa 3

Wizyta cesarza rosyjskiego Mikołaja II Romanowa w Warszawie. Rok 1897