Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
27.04.2020

UWAGA! Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH OD STACJI MUZEUM WYDARZENIE ZOSTAJE ODWOŁANE!

Zapraszamy na spotkanie dnia 27.04.2020 r. o godz. 18:00 z Panem Igorem Strojeckim, autorem książki „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej”.

Książka opowiada o historii niezwykłego człowieka, Leona Barszczewskiego, XIX-wiecznego badacza Azji Środkowej, którego dokonania wciąż czekają na odkrycie. Na spotkaniu na pewno nie zabraknie motywów związanych z koleją, które były obecne podczas podróży Barszczewskiego.

Urodził się w Warszawie w 1849 roku, a dzieciństwo spędził w Guberni Chersońskiej na Ukrainie. Po ukończeniu szkół wojskowych wstąpił do armii carskiej. W latach 1876–1897 służył w batalionie w Samarkandzie. W tym czasie podejmował wyprawy o znaczeniu militarnym i badawczym. Penetrował dorzecza Zerawszanu, Amu-darii, Fan-darii, Iskander-darii, Góry Hisarskie, Zerawszańskie, Tien-szan, lodowce Pamiru; dotarł nawet do Mazar-i-Szarif. Prowadził badania botaniczne, zoologiczne, geologiczne, glacjologiczne, a także archeologiczne. Odkrył liczne złoża kamieni szlachetnych, złota, srebra i węgla kamiennego oraz innych kopalin. Głęboko interesowały go życie codzienne, kultura, obrzędy, legendy i muzyka ludów Wschodu, co utrwalił na fascynujących, unikalnych fotografiach. Za swoje zdjęcia został nagrodzony złotymi medalami na wystawach w Paryżu i Warszawie. Po odwołaniu z Samarkandy wziął udział w wojnie rosyjsko-japońskiej. Ostatnie lata życia spędził w Siedlcach, gdzie ufundował Żeńską Szkołę Handlową (obecnie II LO im. św. Królowej Jadwigi). Zmarł w 1910 roku.

Dział Promocji i Marketingu
tel. +48 22 620 04 80 wew. 112
e-mail: promocja@stacjamuzeum.pl

spotkanie_z_autorem_strojecki