Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
16.12.2021

Zapraszamy 16.12.2021 roku o godz. 18:00 do Stacji Muzeum na wykład pt. Kim był Jan Gottlieb Bloch okrzyknięty „królem kolei”? Ewy Małkowskiej-Bieniek.


Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!


Jan Gottlieb Bloch do historii przeszedł jako koncesjoner dróg żelaznych, finansista i bankier, ale w spisach właścicieli nieruchomości przy jego nazwisku figurowało określenie „kupiec”.
Już same imiona Blocha intrygują. Imię „Gottlieb” zapisywane bywa po niemiecku, w polskim tłumaczeniu „Bogumił”. Przy czym znaczenie słowa „Bogumił” jest zbliżone do hebrajskiego imienia „Johanan” tłumaczonego na polski jako „Jan” , a oznaczającego „Jahwe jest łaskaw”. W rosyjskich publikacjach widnieje jako Iwan Stanisławowicz Bloch, choć jego ojciec miał tureckie imię „Selim”. Czy świadczyło to o związkach rodziny z Imperium Osmańskim? Nie wiemy. Dzieciństwo i wczesną młodość Blocha otacza nimb tajemnicy. Jan Bloch nie odziedziczył majątku, sam do niego doszedł i spożytkował częściowo na cele o społecznym zaangażowaniu. Oprócz typowych działań filantropijnych zasłynął jako pacyfista, nie szczędzący swej energii i majątku na wspieranie światowego pokoju.


Ewa Małkowska-Bieniek jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i studiów podyplomowych w zakresie public relations zorganizowanych przez Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Instytut Filozofii i Socjologii PAN. Interesują ją przenikanie kultur i tradycji. Zawodowo działa jako kurator wystaw. Współtworzyła Wystawę Stałą w Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin i stałą ekspozycję „Afrykańskie Wyprawy, Azjatyckie Drogi” w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Przygotowała „Warszawa, Warsze” – pierwszą wystawę czasową w muzeum Polin, na której odwoływała się do tradycyjnej wielokulturowości stolicy.


Napisała scenariusz do filmu „Mój 1968” (reż. B. Bart Orlicki) oraz do słuchowiska pt. „Gdy powstawało warszawskie getto” (reż. P. Passini). Publikuje teksty naukowe i popularnonaukowe. W 2019 roku wydała powieść pt. „Wspólnicy i rywale. Koleje życia Kronenbergów i Blochów”. Obecnie pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i działa w Fundacji im. Jana Blocha.


Dział Naukowo - Popularyzatorski
tel. +48 22 620 04 80 wew. 106 lub 118
e-mail: edukacja@stacjamuzeum.pl

kim_był_jan_gottlieb_bloch_okrzykniety_krolem_kolei