Stacja Muzeum oraz Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Fizycznego zapraszają na piąty z cyklu wykładów o fizyce na kolei, w ramach projektu „Energia i materia, czyli fizyka na kolei”.
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądała pierwsza podróż pociągiem? Jak to możliwe, że najnowocześniejsze pociągi unoszą się nad torami, osiągając prędkości ponad 600 km/h? Zapraszamy na inspirujący wykład, który zabierze Was w fascynującą podróż przez historię kolei!
W trakcie spotkania opowiemy, jak wynalezienie parowozu stało się iskrą, która zapoczątkowała rewolucję przemysłową, umożliwiając transport towarów i ludzi na niespotykaną dotąd skalę. Przedstawimy, jak działały pierwsze parowozy, w tym słynna „Rakieta” George’a Stephensona, oraz jak wpłynęły na rozwój miast i przemysłu.
W drugiej części przyjrzymy się przełomowym technologiom początku XX wieku – napędom spalinowym i elektrycznym. Omówimy, w jaki sposób działają oraz odpowiemy na pytanie, dlaczego elektryfikacja stała się kluczowym etapem w rozwoju kolei.
Na koniec zagłębimy się w tajemnice technologii Maglev. Wytłumaczymy, jak pociągi te unoszą się nad torami dzięki lewitacji magnetycznej, eliminując tarcie i umożliwiając osiąganie rekordowych prędkości.
Wyruszcie razem z nami w fascynującą podróż przez historię kolei i dowiedzcie się, jak ewoluowała od parowego giganta, po futurystyczne maszyny napędzane siłą magnetyzmu.
Wykład poprowadzi mgr inż. Marcin Kaliszewski z Kaliszewski UIEE.
Data i godzina: 14 grudnia 2024 r., godz. 14:00
Miejsce: Sala Lustrzana – Stacja Muzeum, Warszawa, ul. Towarowa 3
Wstęp wolny.