15 lutego 1851 roku cesarz Mikołaj I podpisał dekret o przeprowadzeniu badań przy budowie drogi Petersburg-Warszawa ze środków skarbu państwa. Tym samym rozpoczęła się trwająca ponad 11 lat budowa liczącej 1116 km (1046 wiorst) linii kolejowej biegnącej z Petersburga, przez Gatczynę, Ługę, Psków, Dźwińsk, Wilno, Grodno, Białystok, Łapy do Warszawy.

Droga Żelazna Warszawsko-Petersburska była drugim, po Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, szlakiem łączącym Warszawę, tym razem ze stolicą Imperium Rosyjskiego – St. Petersburgiem. Magistrala miała jeszcze bardziej powiązać politycznie, gospodarczo i wojskowo ziemie polskie z imperium carów.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń związanych obchodami 160-cio lecia powstania Drogi Żelaznej Warszawsko-Petersburskiej.

Organizatorami obchodów są: Stacja Muzeum oraz Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz”.

Partnerami obchodów 160 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Petersburskiej są: Muzeum w Chorzowie, Fundacja im. Jana Blocha, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, Fundacja Grupy PKP, Koleje Mazowieckie i miesięcznik Federacji Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP „Przekaźnik”.

Harmonogram wykładów w ramach jubileuszu 160 lat Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej:

• 24 czerwca 2021 – Waldemar Matejak „Wspomnienia z obchodów Jubileuszu 150-lecia przejazdu pierwszego pociągu Kolei Petersbursko-Warszawskiej przez stację Tłuszcz, zorganizowanego przez społeczność miasta Tłuszcz”
• 29 lipca 2021 – dr Ewa Małkowska-Bieniek „Podróże koleją Petersburską głów koronowanych i zwierzchników państw na podstawie prasy i pamiętników”
• 26 sierpnia 2021 – dr Dawid Keller „Kolejarze Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej – szkic do dziejów grupy zawodowej”
• 30 września 2021 – dr Robert Gawkowski „Sportowe organizacje pracowników Kolei Petersburskiej w II RP”
• 28 października 2021 – dr hab. Andrzej Pieczewski „Stosunek carów Rosji do kolei żelaznych – konsekwencje dla ziem polskich”
• 25 listopada 2021 – Jerzy Majewski „Użytkownicy Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej”

Cykl wykładów w ramach jubileuszu 160 lat Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej jest organizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz”.

Harmonogram wydarzeń Harmonogram wykładów

Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych