15 lutego 1851 roku cesarz Mikołaj I podpisał dekret o przeprowadzeniu badań przy budowie drogi Petersburg-Warszawa ze środków skarbu państwa. Tym samym rozpoczęła się trwająca ponad 11 lat budowa liczącej 1116 km (1046 wiorst) linii kolejowej biegnącej z Petersburga, przez Gatczynę, Ługę, Psków, Dźwińsk, Wilno, Grodno, Białystok, Łapy do Warszawy.

Droga Żelazna Warszawsko-Petersburska była drugim, po Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, szlakiem łączącym Warszawę, tym razem ze stolicą Imperium Rosyjskiego – St. Petersburgiem. Magistrala miała jeszcze bardziej powiązać politycznie, gospodarczo i wojskowo ziemie polskie z imperium carów.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń związanych obchodami 160-cio lecia powstania Drogi Żelaznej Warszawsko-Petersburskiej.

Organizatorami obchodów są: Stacja Muzeum oraz Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury "Kolejarz".

Partnerami obchodów 160 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Petersburskiej są: Muzeum w Chorzowie, Fundacja im. Jana Blocha, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, Fundacja Grupy PKP, Koleje Mazowieckie i miesięcznik Federacji Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP "Przekaźnik".
Harmonogram wydarzeń

Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych