Wystawa dawnej fotografii pt. „Portret zbiorowy kolejarza kresowego” została przygotowana z myślą o miłośnikach kolei i Kresów Wschodnich, w związku z promocją książki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”, dofinansowanej przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego (w ramach programu „Literatura”).
Ekspozycja jest rezultatem wirtualnej zbiórki fotografii i innych pamiątek dotyczących pracowników dróg żelaznych na Kresach. Aby popularyzować bogactwo zgromadzonej ikonografii, która dokumentuje pracę, wypoczynek, radości i troski dnia codziennego braci kolejarskiej, postanowiliśmy zaprezentować wycinek ich bytowania – od czasów zaborów po lata okupacji – w postaci mobilnej wystawy planszowej. Znakomita większość pamiątek dotyczy Wilna i Wileńszczyzny, tym niemniej pojedyncze obiekty związane z innymi częściami dawnych Kresów Wschodnich traktujemy jako wyzwanie, zachętę do podjęcia dalszych działań badawczo-popularyzatorskich.
Osoby zainteresowane tematem mogą zaopatrzyć się w naszym sklepie muzealnym w ilustrowany katalog ww. wystawy, ze streszczeniami w języku angielskim i litewskim. W wydawnictwie zawarliśmy refleksję historyka Michała J. Chromińskiego z Wojskowego Biura Historycznego, który kreśli w niej sylwetkę kolejarza kresowego. Jest to zapis wystąpienia wygłoszonego podczas prezentacji „Kolejarzy z Wileńszczyzny” w listopadzie 2021 roku.
„Portret zbiorowy kolejarza kresowego” był dostępny w muzealnej Galerii Wagon od 18 listopada 2021 do 2 czerwca 2022 roku. Po demontażu będzie prezentowany jako wystawa towarzysząca spotkaniom promocyjnym z II wydaniem „Kolejarzy z Wileńszczyzny”.
Fot. Dominika Leszczyńska