19.06.2020
Zapraszamy na zwiedzanie wagonu salonowego PKP nr 01, czyli tzw. Salonki Bieruta. Wagon salonowy serii Ashx 01 przez kilka powojennych dekad był najważniejszym wagonem pasażerskim w kraju. W latach 1947-52 wagon ten był wagonem ówczesnego Prezydenta RP – Bolesława Bieruta (stąd jego potoczna nazwa). Podróżowali nim również inni dygnitarze PRL-u, m.in. Władysław Gomułka, czy Józef Cyrankiewicz, a także zagraniczni politycy odwiedzający Polskę. Wagon eksploatowany był jako salonowy do końca lat siedemdziesiątych XX wieku, a następnie po przekwalifikowaniu na wagon techniczno-gospodarczy w roku 1981, trafił do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Wagon salonowy PKP nr 01 - tzw. Salonka Bieruta

Zobacz wnętrze!