25.04.2022

Pragniemy przypomnieć, iż  do końca kwietnia można jeszcze obejrzeć zimową wystawę czasową poświęconą dwóm pierwszym kolejom linowym w Polsce pt. Stacja Zakopane. Z mroku dolin ku słońcu szczytów”. Odwiedzającym stolicę Tatr turystom umykają często uwadze zabytkowe dzieła sztuki znajdujące się we wnętrzach budynków na trasach kolejek na Kasprowy i Gubałówkę. Często też, nie poświęcają czasu na dokładniejsze przyjrzenie się samym obiektom stacyjnym oraz im towarzyszącym, które również są ciekawymi zabytkami architektury. Stanowią one, charakterystyczną dla Podhala okresu międzywojennego swoistą mieszankę architektury modernistycznej, drewnianego stylu zakopiańskiego i szwajcarskiego challet’u.

Wyposażenie wnętrz stanowią  ludowe oraz artdecowskie dzieła sztuki, takie jak cięte w ścianach reliefy, rzeźby i płaskorzeźby, malarstwo ścienne, kilimy ludowe, alabastrowe i marmurowe posadzki, ręcznie malowana ceramika  zdobiąca ściany. Taras widokowy na szczycie góry Kasprowy, na wysokości 1959 m n.p.m. umożliwia podziwianie piękna polskich Tatr, które w lecie są równie urokliwe jak w zimie. Na Gubałówce zaś, znajdziemy rzeźbę autorstwa Franciszka Masiaka Polonia Restituta z 1938 roku symbolizującą odrodzoną Polskę. Na wystawie dowiemy się więc, co dodatkowo warto odnaleźć i poznać przy najbliższej podróży do Zakopanego.

Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych
e-mail: wystawa@stacjamuzeum.pl

Wystawa „Stacja Zakopane. Z mroku dolin ku słońcu szczytów”